تبلیغات
مقاله و پروژه - پاورپوینت سفال آبی و سفید چین و ایران در دوره های مینگ و صفوی

پاورپوینت سفال آبی و سفید چین و ایران در دوره های مینگ و صفوی  شامل  19 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از پاورپوینت های جامع و کامل در مورد سفال آبی و سفید چین و ایران در دوره های مینگ و صفوی  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد 

چکیده :

علی رغم سابقه ی تأثیر گذاری سفالگری کشور چین بر سفالگری ایران از ابتدای دوران اسلامی ، این تأثیر گذاری طی دوره صفوی ، به خصوص در زمینه ی ساخت و تزئین ظروف آبی و سفید نمود ویژه ای داشت با توجه به اینکه دورۀ مزبور در تاریخ هنر ایران دورۀ همگونسازی مضامین تزئین چینی با ذوق وسیله ایرانی به شمار می روند .بررسی و مقایسه تفاوت ها و شباهت های تأثیر پذیری هنر سفالگری این دوره از کشور چین می تواند نقش مهمی در شناخت تغییر و تحولات مضامین تزئینی ایران ایفا نماید . در این تحقیق با مقایسۀ برخی ظروف چینی شاخصی که در ایران تولید شده است . به شناختی دقیق تر و کامل تراند نوع تأثیر چینی را ارائه و تأثیر سفالگری چین بر دورۀ صفوی به طور یکسان صورت نپذیرفته و با وجود شباهت های ظاهری در بسیاری از زمینه های ساخت ظروف متفاوت می باشد .

همچنین این تأثیرپذیری به صورت تقلیدی حرف نبوده و به خصوص در زمینه نقوش تزئینی ، آگاهانه و انتخابی توام با ویژگی های ایرانی و اسلامی بوده است .

 واژه های کلیدی : سفال آبی و سفید ، چین ، ایرانی ، مینگ ، صفوی

 

مقدمه :

هنر و صنعت سفالگری از جمله صنایع مستظرفه هایی است که در سراسر جهان واجد اهمیت بوده است و در متن زندگی انسانی حضور مستقر خود را از طریق اولین نشانه های هنر بشری تا به امروز نشان داده است . سفال در ادوار گوناگون با شیوه ها ، مواد و نقوش و هنرهای مختلف ساخته شده و این تفاوت های گوناگون جلوه های بصری متفاوتی از این هنر را عرصه می دارد از جمله گونه های مختلف سفال که در تاریخ همر حضور موثری داشته و مناطق مختلف جهان از چین تا اروپا و نیز شمال آفریقا را در نور دیده ، سفالی است ، با نقوش آبی بر زمینه سفید رنگ که آن را با نام سفال آبی و سفید می شناسیم .اهمیت سفال آبی و سفید چنان بود که در امور اقتصادی از طریق صادرات تأثیری کاملاً مستقیم بر جای می گذاشت و بسیاری از کشورها بر اساس منطقۀ جغرافیای خود در آن زمان سعی در به دست گرفتن بازار محصول این هنر و صنعت به رقابت با یکدیگر می پرداختند . دو کشور چین و ایران در گذشته به عنوان دو قطب تولیدی و صادرات سفال آبی و سفید به شمار می رفتند.چین به عنوان سازندۀ اصلی این محصول و ایران به عنوان شاهراه اصلی ارتباطی در تجارت بین آسیا با اروپا و آفریقا در گذشته نقش های اصلی این روند تجاری را بر عهده داشته اند .

 

پیشینه ی سفال آبی و سفید :

همچنان که از نام این نوع سفالینه بر می اید . از جمله مشخصه های اصلی این گونه سفال ، رنگ ابی و سفید آن است .نقوش آبی رنگ روی زمینۀ سفید اثر را شکل بخشیده اند ، وجود چنین ترکیب رنگین نقش و زمینه آبی و سفید را در آثار سفالین ادوار آغازین ورود اسلام به ایران و دیگر کشورها می توان مشاهده کرد .برخی از محققین ترکیب رنگی سفید و آبی را پیش از چینی آلات آبی و سفید چین به سفالینه های رسی منطقۀ غرب اسیا، ایران و کشورهای اسلامی نیز نسبت می دهند .چنان که درکتاب هنر سفالگری دوران اسلامی ایران آورده شده : « تزئین سفالینه ها با دو رنگ آبی و سفید یا گاهی سیاه و سفید در اوایل اسلام ( قرون سوم و چهارم هجری) در بعضی از کشورهای اسلامی از جمله ایران معمول بوده » (کریمی و کیانی ، ۱۳۶۴ ،۶۳ ) . با این همه نظرات دیگری نیز وجود دارد که بیشتر مورد قبول صاحب نظران است . عده ای از محققان بر این عقیده اند که تکنیک سفالینه ابی و سفید در قرن هشتم هجری در چین آغاز شده است . (کریمی و کیانی ۱۳۶۴ ، ۶۳ ) این گفته با آثاری که از چین به دست آمده تایید می شود .

با وجود تمامی این دلایل با دیدن سفالینه های آبی و سفید بر جای مانده ، این فرهنگ چین است که در نگاه اول خودنمایی می کند تا فرهنگ دیگر این امر بیشتر به سبب نقوشی است که بر آن آثار نقش شده است .

نقوش چینی بر روی سفالینه های ایرانی نیز نقش شده اما نفوذ نقوش چینی برروی سفالینه های ایران از جهت تقلید از سفالینه های چینی نبود بلکه سفالگران ایرانی با مشاهده منسوجات چینی چنین نقش مایه هایی را در آثارشان به کار بردند در این رابطه آرتور لین معتقد است که در دوران مغول در سده های ۱۳ و ۱۴ میلادی ( ۷ و۸ هجری ) بیشتر نفوذ روی طرح های سرامیک ایران از منسوجات چین بوده است .

 

ورود سفالینه های آبی و سفید چین به ایران

با گذر زمان و با ورود سفالینه های ابی و سفید چین به ایران، نفوذ نقوش چینی بر سفالینه های ایران که از طریق منسوجات چینی در قرون ۱۳ و ۱۴ میلادی (۷و۸ هجری) صورت گرفته بود به سبب کاربرد نقوش سفالینه های چینی این نفوذ تا آنجا اعمال شد که نمونه های کاملا مشابه سفالینه های آبی و سفید چینی در ایران ساخته شد .

در کتاب هنرهای ایران فربه ورود چینی آبی و سفید به ایران را چین می آورد : « در سال های پایانی سده هشتم هجری   ( حدود ۱۴۰۰ /۷۹۰) نفوذ چینی های آبی و سفید ساخته با کائولین یا خاک چینی از کشور چین به آسیای میانه و ایران نشر یافته و در آن نواحی به حد اعلای خود رسیده بود » (فریه ،۱۳۷۴ ،۲۶۵)

به اعتقاد برخی محققین از جمله فاطمه کریمی و یوسف کیانی ، استفاده از تکنیک لعاب قلع برای ایجاد رنگ سفید بر روی بدنه رسی سفالینه ایرانی به رنگ قرمز و نخودی رنگ تا اواخر دوران ایلخانی ادامه یافت .« از اواخر عصر ایلخانی در ساخت ظروف آبی و سفید تحولی پدید آمد و به تدریج به گونه ای که امروزه به نام سفید و آبی مشهور شده ،رایج گردیده .» (کریمی ،کیانی ،۱۳۶۴ ،۶۳)


جهت دانلود متن کامل پاورپوینت سفال آبی و سفید چین و ایران در دوره های مینگ و صفوی کلیک نمایید


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

فردوسی و شاهنامه..........شنبه 22 دی 1397

گیاه دارویی جاشیر ..........چهارشنبه 19 دی 1397

هوش هیجانی..........دوشنبه 16 مهر 1397

دیپلماسی..........دوشنبه 16 مهر 1397

فناوری اطلاعات و ارتباطات..........دوشنبه 16 مهر 1397

تحقیق نظریات روانشناختی و جامعه شناختی انزوای اجتماعی..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق مفهوم حکومت و سیاست در نهج البلاغه..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق پیشینه تاریخی نقش زنان و رویکردهای نظری نقش و نظریه های نقش جنسیتی ..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق عدالت و نوآوری سازمانی..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق اپیدمیولوژی انتروکوکوس فکالیس و اهمیت بالینی و درمان..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق گیاه شناسی گیاه بلوط و اهمیت تنوع ژنتیکی و روشهای مختلف ارزیابی آن..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق مشخصات گیاه شناسی توتون ..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق گیاه شناسی لوبیا قرمز و بیماری ها و آفات آن..........دوشنبه 6 شهریور 1396

همه پستها