تبلیغات
مقاله و پروژه - تحقیق نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری

تحقیق نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری  شامل  36 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

-نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری:

آبرل و همکارانش :

آنهااز شرایطی بنیادی سخن می گویند که اگر وجود نداشته باشند ، جامعه ای نیز به جای نخواهد ماند. نخستین عامل به ویژگی های جمعیتی جامعه مربوط است ، اگر جمعیت هر جامعه ای نابود یا پراکنده شود وجود جامعه آشکارا در خطر خواهد افتاد. این امر زمانی رخ می دهد که جامعه چندان جمعیت خود را از دست دهد که ساختارهای گوناگونش از عملکرد بیفتند . دوم اینکه ، یک جمعیت بی تفاوت برای جامعه تهدیدی به شمار می آید . اگر چه در این جا درجه ی بی تفاوتی مطرح است ، زیرا برخی از بخش های جامعه همیشه دست کم قدری بی تفاوتی را نشان می دهند ، اما جمعیت جامعه در برخی موارد ممکن است چنان بی تفاوت گردد که اجزای گوناگون سازنده ی جامعه از عملکرد بیفتند و سرانجام سراسر جامعه فروریزد . سوم اینکه  ،جنگ همه علیه همه در داخل جمعیت یک جامعه ، تهدیدی برای ادامه ی حیات آن به شمار می آید . کشمکش های بسیار شدید داخلی در یک جامعه ، ایجاب می کند که عوامل گوناگون نظارت اجتماعی وارد صحنه شوند وبا کاربرد زورکشمکش ها را فرو نشانند . کارکردگرایان ساختارای معتقدند که هیچ جامعه ای نمی تواند بر پایه ی زور برای مدتی طولانی عملکرد داشته باشد .

سرانجام اینکه هر جامعه ای می تواند با جذب شدن در جامعه ای دیگر ، از طریق الحاق ، فتح و نظایر آن پایان گیرد . روی دیگر سکه ی این بحث در مورد پیش نیازهای کارکردی ، ویژگی هایی است که یک جامعه برای زنده ماندن باید آنها را داشته باشد . یکی آنکه ، هر جامعه ای باید برای برخورد با محیطش روش های مناسبی داشته باشد . یکی از جنبه هایی که می توان در این قضیه ی  بر خورد با محیط تشخیص داد بوم شناسی است . هر جامعه ایی باید بتواند نیازهای لازم برای بقایش (خوراک ، سوخت ، موادخام ونظایر آن ) را از محیط بیرون بکشد ، بدون آنکه منابعش را نابود سازد. جنبه ی دوم قضیۀ محیط زیست به نظام های اجتماعی دیگری بر می گردد که هر جامعه ای باید بتواند با آنها کنار بیاید. از جمله ای ابعاد این قضیه ، بازرگانی ، تبادل فرهنگی ، ارتباطات کافی و دفاع نظام شایسته در برابر دشمنی های بین جوامع است .

جامعه باید مطمئن باشد که به اندازه ی کافی آدم در اختیار دارد و آدم هایش علایق و مهارت  های گوناگون مورد نیاز برای عملکرد داشتن جامعه را داشته باشد. هر جامعه ای باید به اندازه ی کافی نقش های تفکیک شده در اختیار داشته باشد و نیز این را بداند که به چه شیوه ایی باید این نقش ها را به مردمش واگذار کند . در هر جامعه ای ، فعالیت های معینی باید انجام گیرد و نقش هایی باید ساخته شود تا این فعالیت ها در قالب این نقش ها ادامه یابند . یکی از بنیادی ترین اصول کارکرد گرایی ساختاری این است که هر جامعه ای برای زنده ماندن به قشر بندی نیاز دارد . قشر بندی از دیدگاه این نظریه ، کارکردهای گوناگونی را انجام می دهد ، مانند تضمین علاقه مندی مردم به قبول مسئولیت های سمت های بلند پایه ، تضمین استواری نظام اجتماعی ونظایر آن . همچنین یک نظام ارتباطی کار آمد ، پیش نیاز هر نوع نظام اجتماعی انگاشته شده است عناصر سازنده ی این نظام ، عبارتند از زبان و راههای ارتباطی .

آشکار است که اگر افراد نتوانند با یکدیگر ارتباط وکنش متقابل بر قرار کنند ، هیچ جامعه ایی امکان پذیر نخواهد بود. به هر روی ، زمانی که کارکرد گرایان ساختاری از ارتباطات سخن می گویند ، نظام های نمادین مشترکی را نیز در نظر دارند که افراد جامعه طی فراگرد اجتماعی شدن فرا می گیرند ،  از دیدگاه آنها، همین نظام های مشترک نمادین هستند که ارتباطات را امکان پذیر می سازند . نظام های نمادین مشترک یک نوع نظام فرهنگی ارزشی را امکان پذیر می سازند ، همین نظام فرهنگی و نحوه ی شکل گیری آن است که از دیدگاه کارکردی ـ ساختاری ، از همه مهمتر است الگوی ارزش مشترک ، به منزلۀ دیواری دفاعی است که نمی گذارد کشمکش های داخلی جامعه همچنان ادامه یابد . کارکردگرایان ساختاری نه تنها معتقدند که نظام فرهنگی مشترکی باید در جامعه وجود داشته باشد ، بلکه از نیاز به یک نظام مشترکی ارزش در سطح فردی نیز سخن می گویند . مردم جامعه باید جهان را اساساً به یک شیوه بنگرند . این امر به آنها اجازه می دهد ، که با درجۀ بالایی از صحت ، پیش بینی کنند که دیگران چگونه فکر و عمل خواهند کرد . این گونه جهت گیریهایی شناختی متقابل ، کارکردهای گوناگون را انجام می دهند . شاید مهم ترین کارکرد آن این باشد که موقعیت های اجتماعی را استوار  ،بامعنی و پیش بینی پذیر می سازد. کوتاه سخن آن که ، یک جامعۀ استوار که از همه بیشتر برای کارکردگرایان ساختاری اهمیت دارد ، تنها از این طریق امکان پذیر می شود که کنشگران با جهت گیرهای مشترک عمل کنند. یک چنین جهت گیری مشترک به آدم ها اجازه می دهد با آن چیزهایی که نمی توانند نظارت یا پیش بینی کنند ، نیز به شیوه های هم سان بر خورد کنند؛ همین جهت گیری ها است که آن ها را قادر می سازد همچنان حضور و پایند یشان را در موقعیت های اجتماعی حفظ کنند .

کارکردگرایان ساختاری همچنان استدلال می کنند که جامعه به یک رشته هدف های مشترک و روشن نیاز دارد اگر مردم هدف های گوناگون و جداگانه ای را در پیش گیرند هرج و مرج ناشی از آن هر گونه جامعه‌ای را امکان ناپذیر می سازد. نظام هنجار بخش در هر جامعه ایی برای تنظیم وسایل دستیابی به
هدف های مشترک است . بدون تنظیم هنجار بخش وسایل ، جامعه دچار هرج و مرج ، بی هنجاری و بی تفاوتی می شود. همچنین هر جامعه ایی باید تظاهرات عاطفی مردمش را تنظیم کند ، زیرا عواطف افسار گسیخته می تواند سرچشمه ی دیگر هرج و مرج باشد . برخی از عواطف ، آشکارا ضروری اند . هر چند تعیین مرز دقیق سطح ضروری و سطح خطرناک عاطفی ، برای هر کسی دشوار است ، اما این امر برای کارکرد گرایان ساختاری آشکار است که عاطفه گرایی اگر از حد خود خارج شود ، تهدیدی برای نظام اجتماعی به شمار می آید.

هر جامعه ایی برای بقای خود بر اجتماعی کردن اعضایش نیاز دارد مردم جامعه باید چیزهای زیادی یاد بگیرند ، از جمله ، تشخیص جایگاهشان در نظام قشر بندی ، نظام ارزش مشترک ، جهتگیریهای شناختی مشترک ، هدف های پذیرفتنی ، هنجارهای تعیین کنندۀ وسایل مناسب برای دستیابی به این هدفها و
تنظیم های مربوط به حالت های عاطفی به نظر کارکردگرایان ساختاری ، اگر کنشگران جامعه یک چنین چیزهای را یاد نگیرند و ملکه ذهن خود نسازند ، جامعه امکان پذیر نخواهد بود. (ریتزر، ۱۳۷۴: ۱۳۰ـ۱۲۷)


جهت دانلود متن کامل تحقیق نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری کلیک نمایید


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.