تبلیغات
مقاله و پروژه - تحقیق بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر

تحقیق بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر  شامل  29 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه

بیماری آلزایمر شایع ترین علت زوال عقل[۱] در دوران میان سالی و پیری است که با نقص در فعالیت­های شناختی ،از دست دادن حافظه[۲]،از دست دادن توانایی انجام حرکات هدف­دار و تغییرات شخصیتی همراه است . در این بیماری مناطق خاصی از مغز چون لوپ خای گیجگاهی ،هیپوکامپ، بخشی از کورتکس و بخش کوچکتری از لوب پیشانی درگیر می­شوند (١). این بیماری ، از نظر ژنتیکی  هتروژن[۳] بوده و تحت تاثیر محیط و ژنتیک است که شیوع آن از حدود ٣ % در میان افراد ۶۵ ساله تا حدود ۵٠ % در میان افراد ٨۵ ساله تغییر می­کند. بیماری آلزایمر بر اساس سن شروع بیماری به دو حالت زودرس (شروع در سن کمتر از ۶۵ سال) و دیررس (شروع در سن بیشتر از  ۶۵ سال) تقسیم می­شود . بیش از ١٧ % بیماران، دچار آلزایمر از نوع دیررس و تک گیر[۴] (بدون سابقه خانوادگی) هستند، در حالیکه آلزایمر زودرس تنها ٣ % از جمعیت را شامل می­شود (۵ ).

١-٢: تاریخچه و کشف بیماری آلزایمر

در سال ١٩٠۶، در سی و هفتمین گرده­همایی روانپزشکان آلمانی در توبینگن،آلوئیس آلزایمر[۵]،سرپرست آزمایشگاه آناتومی دانشگاه لودویگ-ماکسی میلیانز [۶]در مونیخ اولین مورد بیماری را همراه با آتروفی[۷] کورتکس و NFT[8] و رسوبات بتا آمیلوئیدی ،در یک زن ۵١ ساله گزارش کرد. در سال ١٩١٠, روانپزشک آلمانی به نام امیل کرپلین[۹] این بیماری را بیماری آلزایمر (AD ) [10] نامید (١٠,۴٣). شیوع این بیماری از ٣% در میان افراد ٨۵ ساله، تغییر می­کند و تعداد افراد بیمار تا سال ٢٠۵٠، حدود ١٠٠ میلیون نفر تخمین زده شده است (١٠) .بیماری آلزایمر ،جزء ده بیماری کشنده در کشور­های در حال توسعه محسوب می­شود (۴۴،۴۵). در آمریکا آلزایمر چهارمین دلیل مرگ و اصلی­ترین دلیل زوال عقل می­باشد که در حال حاضر علاج یا درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد (۴۶) و از اقتصادی بارسنگینی را بر دوش جامعه تحمیل می­کند برای مثال در آمریکا به ازای هر فرد آلزایمری سالیانه ۴٢ هزار دلار صرف می­شود (۴٧ ).

٢:پاتولوژی بیماری

بیماری آلزایمر یک بیماری نورودژنراتیو می­باشد که از نظر بالینی با زوال عقل مشخص می­شود (۴٨). از ویژگی­های بالینی آن ،می­توان به از دست رفتن حافظه ،تغییرات شخصیتی و از دست دادن فعالیت­های شناختی اشاره کرد که ویژگی اخیر می­تواند شامل عدم توانایی در سخن گفتن[۱] عدم تشخیص افراد و اشیاء با وجود سا لم بودن حواس[۲] و عدم انجام فعالیت­های حرکتی با وجود سیستم حرکتی سالم[۳] باشد (۴٢).

از مهم­ترین ویژگی­های پاتولوژیکی بیماری آلزایمر از دست رفتن پیشرونده نورون­ها و ایجاد پلاک­های آمیلوئیدی[۴] و مواد رشته­ای سیتوپلاسمی می­باشد که گره های نورو فیبریلاری[۵] خوانده می­شود. ترکیب اصلی گره­های نورو فیبریلاری را اشکال غیر طبیعی و به شدت فسفوریله شده[۶] تائو تشکین می­دهد. این در حالی است که پلاک­های پیری[۷] (پلاک­های آمیلوئیدی) از رشته­های پپتیدی هشت نانومتری به نام بتا آمیلوئید ،تشکیل شده­اند که نواحی مختلف مغز از جمله هیپوکامپ، آمیگدال و کورتکس انتورینال را در گیر می­کنند (۱٠). پلاک­های پیری که در مغز افراد کهنسال به میزان کم یافت می­شود در مغز بیماران آلزایمری به میزان بسیار فراوان دیده می­شود و تنها در بیماری آلزایمر دیده می­شود.

بنابراین برای این بیماری ویژه می­باشد (۴۶). به نظر می­رسد که میزان گوناگونی ژنومی[۱] در جمعیت آلزایمری در مقایسه با جمعیت­های نرمال بدون هیچگونه سابقه بیماری ،٣-٢ برابر بالاتر باشد (۴۶و۴٨).

جایگاه تشکیل پلاک­های آمیلوئیدی در تعیین نوع پلاک ها ، به عنوان فاکتوری اساسی عمل می­کند. این بدان معنی است  که برخی نواحی دارای پلاک­های مخصوص خود می­باشند (۴۶,۴٨). پلاک­های تیپیکال از سه جز تشکیل می­شوند که آمیلوئید، نوریت ها [۲]و گلیای واکنش دهنده[۳] می باشند. نوریت­های swollen دارای اجسام ضخیمی[۴] می­باشند که می توان آنها را با آنتی بادی های یوبیکویتین نشاندار کرد. نوریت های swollen در مغز بیماران آلزایمری شامل گره­های پیچ خورده جفت می­باشد این در حالی است که در مغز افراد سالم ،این فیلامنت­ها دیده نمی­شود (۴۶,۴٧). یافته هایی دال بر موتاسیون در بیماری١٧ FTDP- [5]که نوعی دیگر از بیماری نورودژنراتیو است(که همراه با تشکیل NFTs است) می­رساند که تائو به تنهایی توانایی ایجاد نورودژنراسیون را دارا است. لذا مطالعه مکانیسم­های مولکولی شکل­گیری NFTs ممکن است دیدگاهی مهم را در باب نورودژنراسیون در بیماری آلزایمر ارائه می­کند (۴۶,  ۴٨, ۵١ )گر چه پلاک­های پیری از ویژگی­های بیماری آلزایمر می­باشد  NFTsدر سطح وسیع تری رخ می­دهد و در بیماری نورودژنراتیو دیگر نیز مشاهده می­شود که این مطلب بیانگر آن است که پلاک­های پیری در فرایندهای پاتولوژیکی تخصصی بیماری آلزایمر دخیل می­باشد در حالی که NFT در فرایند­های عمومی نورودژنراسیون اثر گذار است. NFTs را به عنوان دومین مشخصه بیماری آلزایمر قلمداد می­کنند زیرا کمتر ویژه می­باشد و علاوه بر آلزایمر در دیگر بیماری­های نورودژنراتیو نظیر١٧ PSP,FTDP- نیز مشاهده می شود (١).

٣-٢: انواع بیماری و ژن­های دخیل در بیماری آلزایمر

بیماری آلزایمر، بیماری پیچیده و از نظر ژنتیکی هتروژن می­باشد که پیچیدگی آن بر فقدان الگوی توارثی خاص ، دلالت می­کند و هتروژن بودن آن، بیانگر دخالت پلی مورفیسم­ها و موتاسیون­های موجود در چندین ژن، به همراه عوامل غیر ژنتیکی در این بیماری است )٢،۴٩). به نظر می­رسد که نقص شناختی متوسط قبل از بروز بیماری آلزایمر رخ می­دهد. نقص شناختی متوسط[۶] مرحله­ای گذرا بین پیر شدن طبیعی مغز و زوال عقل می­باشد و تقویت کننده این دیدگاه است که قبل از بروز بیماری آلزایمر تغییرات سیناپسی رخ می­دهند. ضعف سیناپسی به طور عموم در پاتولوژی بیماری آلزایمر دیده می­شود و شاخص عملکرد بد سیناپسی در آلزایمر می­باشد (۵٠).

داشتن ضعف شناختی متوسط که رخدادی هتروژن می­باشد ریسک ابتلا به بیماری­های زوال عقل و از جمله آنها آلزایمر را ده برابر می­کند (۴۶،۴٨). از اواخر قرن بیستم بیماری آلزایمر شایع­ترین  دلیل زوال عقل در جمعیت ژاپن توده است. بیش از ٣٠ ژن مختلف که در سراسر ژنوم انسان پراکنده شده­اند ممکن است درآبشارهای اتیو پاتولوژیکی[۷] بیماری آلزایمر درگیر باشند که منجر به نورودژنراتیو در بیماری آلزایمر می­شود (۵١) .


جهت دانلود متن کامل تحقیق بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر کلیک نمایید


نظرات()   
   
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین پست ها

فردوسی و شاهنامه..........شنبه 22 دی 1397

گیاه دارویی جاشیر ..........چهارشنبه 19 دی 1397

هوش هیجانی..........دوشنبه 16 مهر 1397

دیپلماسی..........دوشنبه 16 مهر 1397

فناوری اطلاعات و ارتباطات..........دوشنبه 16 مهر 1397

تحقیق نظریات روانشناختی و جامعه شناختی انزوای اجتماعی..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق نظریات پیرامون کارکردگرایی ساختاری..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق مفهوم حکومت و سیاست در نهج البلاغه..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق پیشینه تاریخی نقش زنان و رویکردهای نظری نقش و نظریه های نقش جنسیتی ..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق عدالت و نوآوری سازمانی..........دوشنبه 20 شهریور 1396

تحقیق اپیدمیولوژی انتروکوکوس فکالیس و اهمیت بالینی و درمان..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق بیماری آلزایمر و انواع بیماری و ژنهای دخیل در بیماری آلزایمر..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق گیاه شناسی گیاه بلوط و اهمیت تنوع ژنتیکی و روشهای مختلف ارزیابی آن..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق مشخصات گیاه شناسی توتون ..........دوشنبه 6 شهریور 1396

تحقیق گیاه شناسی لوبیا قرمز و بیماری ها و آفات آن..........دوشنبه 6 شهریور 1396

همه پستها